Strict Standards: Declaration of JParameter::loadSetupFile() should be compatible with JRegistry::loadSetupFile() in /domains/srodekswiata.org/public_html/libraries/joomla/html/parameter.php on line 512
O NAS
A+ A A-

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /domains/srodekswiata.org/public_html/plugins/content/mavikthumbnails/mavikthumbnails.php on line 221

O NAS

Stowarzyszenie Artystyczno - Edukacyjne „Środek Świata” powstało w 2006 roku. Nasi członkowie to głównie absolwenci poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz artyści zajmujący się sztukami pięknymi (malarstwem, grafiką, rzeźbą), a także teatrem, muzyką, animacją.

Na pierwszym etapie naszej działalności skupialiśmy się na prowadzeniu warsztatów plastycznych i akcjach plenerowych co miało stanowić grunt dla powstania stałego miejsca do działań artystycznych (co się nie udało).

Nasze wczesne projekty to min. „Pomaluj z nami miasto” (2006), „Kolorowe Miasto” (2007) – warsztaty plenerowe przez które przewinęły się setki dzieci i przelały litry farb.  Prowadziliśmy także warsztaty z okazji Dnia Sąsiada na Śródce (na przestrzeni kilku lat), warsztaty dla dzieci w ramach Poznańskiego Betlejem.

Lubimy działać partnersko, współpracowaliśmy na obszarze kultury z innymi organizacjami i podmiotami, min: z antykwariatem „Pokój z widokiem” (już nieistniejącym) i Centrum Ekonomii Społecznej na Śródce, Radą Osiedla dzielnicy Śródka. Byliśmy współinicjatorami (z Poznańskim Stowarzyszeniem Inicjatyw Teatralnych i Stowarzyszeniem Starter) projektu „Centrala NGO” - nieformalnej platformy współpracy młodych stowarzyszeń działających na polu kultury, z której wyłoniła się inicjatywa festiwalu jednoczącego działania organizacji pozarządowych „madeinpoznan festiwal”

Na przestrzeni kilku lat działań artystyczne ożywialiśmy tkankę społeczną i architektoniczną miasta (min. adaptując na działania przestrzenie poprzemysłowe czy do tej pory nie funkcjonujące jako miejsca prezentacji sztuki i kultury – np. parki poznańskie (projekt „Parkowanie”). Nasze działania wykraczały także poza plastykę. Interesowało nas działanie na polu animacji wydarzeń teatralnych i muzycznych. W listopadzie 2007 zorganizowaliśmy  drugą prezentację młodej sztuki z cyklu „Sztuka w przerwie”, zatytułowaną „a propos”. Wystawa oraz koncerty miały miejsce w przestrzeniach dawnych zakładów „Modena” w Poznaniu. W ramach madeinpoznan festival, który trwał przez cały  kwiecień 2008 (www.madeinpoznan.org)  stowarzyszenie zaprezentowało kolejną odsłonę projektu „Sztuka w przerwie” były to indywidualne prezentacje prac szóstki artystów. Druga edycja  festiwalu madeinpoznan  odbyła się w październiku 2008, a ostatnia inicjatywa – madeinpoznan.noc miała miejsce 17 kwietnia 2009 roku i była dużym sukcesem. W ramach madeinpoznan festiwal, w kwietniu 2008, odbyła się także druga edycja „Parkowania” – akcji artystyczno - społecznej poprzez którą chcieliśmy zwrócić uwagę na małe wykorzystanie miejskich  terenów zielonych dla potrzeb rekreacyjnych a także wpłynąć na sposób myślenia włodarzy (wszechobecny kiedyś zakaz deptania trawy)

Inicjatywa Madeinpoznan miała na celu  lobbing na rzez kultury niezależnej  i jej twórców. Współorganizowaliśmy wszystkie wydarzenia sygnowane przez madeinpoznań: madeinpoznan festiwal (2008), madeinpoznan noc 2009, madeinpoznan noc 2010, madeinpoznan noc warszawa (2010). Jesteśmy jako stowarzyszenie członkami Federacji Madeinpoznan. Byliśmy i jesteśmy dumni z tej inicjatywy i bogatsi o wiele doświadczeń i przyjaźni choć niestety idea nie miała swojej kontynuacji w następnych latach.

Współpracowaliśmy w Centrum Turystyki Kulturowej Trakt, przeprowadziliśmy w latach 2008-2010 trzy duże akcje plenerowe w ramach organizowanych we wrześniu weekendów z Historią na Trakcie Królewsko-Cesarskim:  Jak Czarniecki do Poznania (2008),  Poznaj Raczyńskich (2009), 100 lat Dzielnicy Zamkowiej (2010)

W maju 2010 roku wspólnie z Teatrem Ósmego Dnia, Poznańskim Stowarzyszeniem Inicjatyw Teatralnych oraz Teatrem Biuro Podróży zrealizowaliśmy projekt „MIASTO 2”. Nasze działanie polegało na ożywieniu kamienicy poprzez wyświetlenie na jej ścianie interaktywnej animacji. Działanie poprzedziły warsztaty z animacji techniką pixlacji, dla dzieci i młodzieży.

Lata 2011 i 2012 były czasem spokoju i przerwy w dużych działaniach. Pod koniec  roku 2013 podjęliśmy trudną decyzję o formalnym rozwiązaniu stowarzyszenia. Wpływ na taką decyzją miało nasze życie osobiste i niemożność poświęcenia czasu i dużej energii na działania w takiej formie jak do tej pory. Wciąż jednak pozostajemy grupą przyjaciół bogatych w przeróżne doświadczenia i działających na wielu polach sztuki i kultury.

 

Log in or create an account